Uygulamalar

S: Neden waxlama/cilalama aracınız için önemlidir?
   Waxlar ve cilalar üç önemli amaca hizmet eder:

  • Aracın yüzeyinin temizlenmesi
  • Parlaklığın iyileştirilmesi

Aracın yüzeyin çevreden gelen zarara karşı korunması.  Birçok wax ve cilalar çok hafif aşındırıcılar, kimyasal temizleme maddeleri, yağlar ve waxlar içerir.  Temizlik maddesi yüzeydeki oksidasyonu giderir ve yüksek bir parlaklık sağlar.  Şeffaf film aracın yüzeyi için koruyucu bir bariyer görevi görür.  Düzenli temizlik ve waxlama oksidasyonun sürekli azaltılmasını sağlar ve araç yüzeyinin yeni görünmesi için bir koruma tabakası oluşturur.

 

S: Aracımı yıkamak için neden evdeki deterjanı değil de araç yıkayıcısını kullanmam gerekiyor?

  Evde kullanılan deterjanlar hatta “yumuşak” bulaşık yıkama sabunları sıcak suda çalışmaya tasarlanmışlardır ve gresi parçalarlar.  Ev deterjanları waxı söküp boyanızı korumasız bırakabilir.  Zip Wax® Car Wash inatçı kir ve lekeleri çıkarmak için özel olarak formüle edilmiştir.  Çizmeyen formül nazik bir şekilde temizler ve yıkar ve leke bırakmaz.

 

S: Renk Yenileyici (Color Restorer) nedir? 
  Renk Yenileyici boyanın yüzeyi üzerindeki küçük çizikleri çıkarmak için kullanılır.  Parlaklığı iyileştirmek için her zaman cilalama bileşiğinden (polishing compound) sonra araç cilası ile devam etmeniz gerekir.  Cilalama bileşiği şu izlerini, lekeleri veya oksidasyonu günümüzün otomobil yüzeylerinden çıkarmak için kullanılabilir.  Aynı zamanda cam temizleyicilerin sonuç vermediği cam yüzeyindeki su lekelerini çıkarmak için de mükemmeldir.

 

S: Çizgilere ne neden olur ve onları nasıl çıkarırım? 
 

Neden

Çözüm

Soğuk/Sıcak ısılar

Waxlamak/cilalamak <55° üstü >85°

Fazla uygulama -

Seyreltmek için su püskürtün-silin

Oksidasyon -

Wakslamadan önce renk yenileyici ile aracınızın yüzeyini temizleyin.

 


S: Bir wax ile cila arasındaki fark nedir? 
 Günümüzde wax ve cila tabirleri birbirlerinin yerine kullanılmaktadır.  Birçok wax ve cila eski waxı, küçük çizikleri ve günlük oksidasyonu çıkaran aynı yumuşak temizleyici maddeleri içerir (şeffaf tabakalı yüzeyler için güvenlidir).  Etiketi üzerinde aksi belirtilmedikçe tüm cila ve wax ürünleri temizler, parlatır ve korur.  Bir renk yenileyici veya aşındırıcı yalnız temizler ve parlatır.  Her zaman tavsiye edildiği gibi her zaman arka etiketteki talimatlara uyunuz.

 

S: Ağır oksidasyonu çıkarmak için hangi ürünü tavsiye edersiniz? 
 Turtle Wax® oksidasyonu çıkarmak için Rubbing Compound ürünümüzü tavsiye eder.  Turtle Wax® Original ile temizliğe devam edin.  Yeni Safe Cut Polish ürünümüzü de deneyebilirsiniz.  Uygulanması kolay tek bir adımda oksidasyon giderilecek ve uzun süren bir parlaklık ve koruma sağlanacaktır.

 

S: Kaç kat wax/cila uygulamam gerekiyor … ilave katlar daha iyi koruma sağlayacak mı? 
  Bir seferde ilave wax katlarının uygulanması gerekli değildir, fakat ikinci kat kaçırmış olabileceğiniz kısımların korunmasını sağlayabilir.  Her bir uygulamada küçük bir uygulamanın sağlamış olduğu koruma yılda 3-4 seferlik waxlama kadar etkili değildir.  Şunun hatırlanması gerekir ki özellikle günümüzün sert çevresel faktörleri yüzünden özellikle aracınız bu şartlara uzun süre maruz kalıyorsa aracınızın daha sık waxlanması gerekmektedir.

 

S: Aracımı waxlarken araçtan boya tozu veya aracın rengi neden beze geçiyor? 
  Bez üzerinde gördüğünüz boya oksidasyonun neden olduğu ölü boyadır.  Parlaklık ve korumanın sağlanması için bu oksidize olmuş boyanın çıkarılması gereklidir.  Birçok araç şeffaf tabakaya sahiptir ve cilalama bezi üzerinde renk artığı görünmez.

 


S: Wax uygularken ıslak mı veya kuru bez mi kullanmalıyım? 
  Turtle Wax®  en iyi sonuçlar için bezin nemlendirilmesini tavsiye eder.  Nemli bez kullanıcının waxı her yere eşit olarak dağıtmasını sağlar.

 S: Araç waxı boyanın üst tabakasını çıkarıyor mu veya araç waxı boyaya bir tabaka ekliyor mu?  
    Aracınızın yüzeyine bir wax ürününün uygulanması aracınızın boyasını çıkarmaz.  Turtle Wax® araç cilaları/waxları birikmiş waxları ve orta düzey oksidasyonu çıkarmak için hafif temizleme maddeleri içerir fakat aynı zamanda aracınızın yüzeyine koruyucu bir tabaka ekler.  Araç waxı yalnız yüzeydeki kirleri veya yüzeydeki oksidasyonu çıkaracaktır.  Araç waxı veya araç cilası iyi durumda olan boya kaplamasını çıkarmaz.

 


S: Wax uygularken neden direk güneş ışığından kaçınmam gerekiyor? 
    Waxın kurumasını (kabarmasını) ve çıkarılmasının zorlaşmasını önlemek için waxın direk güneş ışığı almayan yerde ve boya dokunacak kadar sıcak olacak halde iken uygulanması tavsiye edilir.  Her zamanki gibi 60 x 60 cm’lik bir bölüme wax uygulayın ve pusunun geçmesini bekleyin (fakat tamamen kurumasını beklemeyin ve sonra silin.  Bazı durumlar waxın uygulanmasını ve çıkarılmasını daha zorlaştırabilir:

  • Yüksek nem
  • Aşırı sıcak veya soğuk ortamlar
  • Oksidasyon
  • Fazla uygulama

 

S: Sıvı ile macun şeklinde wax arasında bir fark var mı? 
    Hayır, fark yoktur.  Turtle Wax® bu iki seçeneği de müşterilerine sunmaktadır.  Bazı kişiler kolay uygulama nedeni ile sıvı waxı tercih ederler, fakat bazıları da macun formunun daha iyi sonuç verdiğine inanırlar.


 


S: Wax/cila ürünleriniz fiberglas yüzey üzerinde kullanılabilir mi? 
    Fiberglas, bir “jel” kaplama ile kaplıdır ve bu kaplama fiberglas malzemeyi takviye etmektedir.  Bu reçine boyaya benzer ve oksidasyon, çizikler, lekeler ve normal çevre aşınmasına maruz kalabilir.  Jel kaplamanın temizliğini, parlaklığını ve korumasını sağlamak için fiberglas jel kaplamalara düzenli olarak (yılda 4 sefer) Turtle Wax® Original uygulanmasını tavsiye ederiz.


 


S: Aracımın yüzeyinde şeffaf tabaka var… hala waxlamaya ihtiyaç duyuyor mu? 
    Kesinlikle, şeffaf tabakalı yüzeylerin waxlanması gerekir.  Bu yeni yüzeyler hava şartlarına eskisinden daha dayanıklıdır fakat aşındırıcı toprak, kum, kir, yol artıkları ve diğer aşındırıcı kaynaklar şeffaf üst tabakanın kısa süre içinde oldukça matlaşmasına neden olabilirler.  Waxlama sonucunda yağımsı bir film oluşur ve bu da küçük aşınmaların önlenmesine yardımcı olur.  Maksimum koruma için yılda 3-4 kez waxlayın.


 


S: Wax artıklarının siyah trimden nasıl çıkarabilirim? 
    Turtle Wax® Trim Clean kullanın.   Alternatif olarak sulandırılmamış deterjan ve tırnak fırçası kullanabilirsiniz.  Turtle Wax® Dry Touch gibi trim koruyucunun uygulanması trim üzerinde beyaz lekeleri minimize eder.


 


S: Su lekelerini cam ve boyalı yüzeylerden nasıl çıkarabilirim? 
    Su lekelerinin çoğu mineral artıklarından kaynaklanır.  Su ve sirkenin 50/50 karışımı bu lekelerin çıkarılmasında çok işe yarayacaktır.


 


S: Su boncuklarının kaybolmasının nedeni nedir? 
    Aracı yıkadıktan hemen sonra su boncuklarının kaybolması halinde, endişe etmeyin, wax hala orada yerinde.  Araç yüzeyi üzerinde normal boncuklanma kaybı araç yıkama ürününün yarattığı “baskı”dan kaynaklanır.  Yağmur yağarken ve/veya sabah çiyinde yeni bir wax tabakası uygulayın, boncuklaşma oluşmaz.  Aynı zamanda kötü durumdaki bir dış yüzey de wax ömrünü kısaltabilir.  Araç yüzeyinin durumu araç waxsının uzun ömürlülüğü konusunda önemli rol oynar.


 


S: Color Magic cilasını uygulamadan önce veya uyguladıktan sonra Color Magic ChipStick kullanmalı mıyım? 
    Taşların neden olduğu çentik veya çizikleri doldurmak için her zaman ChipStick’i önce kullanın.  Cilanın ilk uygulanması halinde onları bulamayabilirsiniz.


 


S: Suyun boncuklaşması aracımın yüzeyinin waxlanması gerektiğine ilişkin bir belirti mi? 
    Yeni araç Kılavuzlarında otomobil üreticileri su boncuklaşmasını bir koruma kanıtı olarak değerlendirmektedirler.  Üreticiler su boncuklanmasın artık görülmemesi haline araç sahibinin bir kat wax uygulamasını tavsiye etmektedirler.


 


S: Wax ürünlerinizi orbital uygulayıcı ile uygulayabilir miyim?                                              
    Genel olarak, tüm sıvı ve macun formundaki Turtle Wax cilaları/waxları orbital uygulayıcılar ile kullanılabilir.  Çizmedikleri, daha ekonomik oldukları ve tekrar kullanım açısından kolayca yıkanabildikleri için düğümlü kumaş bonelerin kullanılmasını tavsiye ederiz.  Profesyonel uygulayıcılarımıza göre uygulama tekniği en kritik unsurdur.  Sıvı veya macun formundaki cila/waxın yine elle uygulanması ve kurumasının beklenmesi ve fazlalığın elle alınması gerekir.  Aksi taktirde, tampon üzerindeki bone ürünün birikmesine neden olacak ve tampon otomobil yüzeyi üzerinde “yuvarlak” bir kütle etrafında dönecek parlaklığı azaltacaktır.  (Zorluklara ilave olarak, cilalamak için ağır bir baskı uygulama eğilimi olur)


 


S: Tamamen yeni bir aracı ne zaman waxlamalıyım? 
    Aracınız yaklaşık bir ayını doldurduğunda aracı waxlamaya başlayabilirsiniz.  Fakat, yeni araçlar üzerinde kullanılmak üzere tasarlanan bir ürünü kullandığınızdan emin olun, örneğin Turtle Wax® Express Shine veya Turtle Wax® Gloss Guard.


 


S: Çok amaçlı olarak kullanılabilecek en kapsamlı wax veya cila hangisidir? 
    Turtle Wax® Original tekneler, araçlar, bisikletler, ev gereçleri, bahçe mobilyası, vb. gibi ürünler için mükemmel parlaklık veya koruma sağlayan bir üründür.

Soru Sor